Добар слух и здраве уши – 5 природних начина да их сачувате

Време читања: 6 min

добар слух, здраве уши, методе за њихово очување

Способност да добро репродукујемо звук и нормално нам показује где се тачно налазимо у свету. Такође нам помаже да се снађемо. Наш слух је једно од 5 основних чула која нас чине оним што јесмо. Већина људи чак верује да су звук и слух најважнија људска чула. Они нам такође доносе радост. Захваљујући ономе што чујемо, уживамо у доброј музици и разумемо шта се дешава у вестима, филмовима и серијама. Да ли волите да лежите на бујној ливади у планини, слушајући жубор оближњег потока? И да уживате у удару таласа на плажи? Све ово се дешава захваљујући добром слуху.

Зато морамо учинити све што је у нашој моћи да делујемо како бисмо спречили рани губитак слуха. То се може десити у било ком тренутку – у детињству или одраслом добу. Често је феномен привремен – као након прележаног грипа или прехладе. У другим случајевима, то је због недостатка адекватне пажње и неге.

Који су различити степени губитка слуха? Да ли би то могло бити повезано са претераним слушањем музике високих децибела? Када носити слушни апарат? Шта узрокује тинитус? Како да задржим своју способност да чујем и перципирам звук? Да ли је то повезано са стресом? Шта је са крвним притиском? Да ли постоје нежељени ефекти капи за обнављање слуха?

Природни начини одржавања доброг слуха су бескрајни. Тржиште такође нуди безброј природних алтернатива за обнављање слуха. Ottomax+ био-капсуле за обнављање слуха су међу најпожељнијим производима за ову врсту неге код Срба. У нашој земљи се нуде по приступачној цени преко званичног сајта лиценцираног дистрибутера.

У наставку ћемо научити 5 природних начина за очување доброг слуха!

Вид и слух – Најважнија људска чула!

вид, слух, чула

Слух се односи на нашу способност да перципирамо буку и звукове различитих врста, јачине и фреквенције. Користимо га да слушамо музику, разговарамо са другима и процењујемо друштвене ситуације у којима се налазимо. Људи заправо имају прилично узак опсег слуха у поређењу са другим животињским врстама. Ово важно чуло је лако подложно разним врстама стреса и утицаја. Са њим смо рођени, али о томе морамо свакодневно да бринемо како би нам добар слух био веран пратилац. На званичном сајту Центра за превенцију и контролу болести у Сједињеним Државама саветује се да посебну пажњу посветимо звучном стресу у радном окружењу.

Да бисмо почели да бринемо о добром слуху, морамо га разумети!

  • Прво, морате научити да разликујете слушање као радњу и слушање као чуло. Слушање је нешто што радите свесно када покушавате да протумачите или разумете звук који сте чули. Као и разликовање појединачних звучних таласа. Немогућност да се чује (правилно перципира) околни свет често доводи до депресије и осећаја изолације.
  • Друго, слух је способност перцепције звука идентификацијом вибрација из уха. Да бисте разумели како чујете и како долази до прераног губитка слуха, морате разумети механизме уха. Без сваке од ових компоненти нећете моћи ефикасно да чујете. Људско ухо се може поделити на 3 главне компоненте: спољашње, средње и унутрашње ухо. А центар слуха је у мозгу.

Како доћи до раног губитка слуха?

губитка слуха

Постоји неколико врста губитка слуха. Може бити проводљива, сензорнеурална и мешовита. Оштећена способност слушања звукова је такође подељена у посебне категорије које описују озбиљност случаја.

Они су следећи:

  • Благи губитак слуха: Уз то, особа има потешкоћа у вођењу разговора, посебно у бучном окружењу, али јој није потребан слушни апарат.
  • Умерено: Људи са умереним губитком слуха имају проблема са гледањем разговора без слушног апарата.
  • Тешка: Овде се појединци често ослањају на читање са усана, чак и када користе слушне апарате. Ако имате озбиљан губитак слуха, можда би било вредно истражити да ли су друге опције, као што су кохлеарни имплант или имплантати средњег уха, добра опција за вас.
  • Дубоко: Слух је изузетно оштећен и комуникација се одвија углавном путем знаковног језика.

Који су главни знаци губитка слуха?

Већина људи је у стању да разуме да је слух важан, али имају проблема да тачно артикулишу зашто. Звуци које чујете сваки дан служе да ваш живот буде богатији. Цвркут птица, дете које се смеје или ваша омиљена песма имају вредност која је нематеријална. Међутим, она обликује свакодневни живот на начине које често узимамо здраво за готово.

Ако желите да се супротставите раном губитку слуха и болестима као што је тинитус, морате препознати њихове знакове. Ево главних симптома губитка слуха:

  • Све веће потешкоће у разумевању говора у бучној позадини, на пример у бару или ресторану.
  • Разговор захтева већу концентрацију (и можда читање са усана), посебно када разговара неколико људи.
  • Потребна вам је већа јачина звука на ТВ-у, али то не чини увек јаснијим говор на екрану.
  • Када купујете, не разумете увек продавца.
  • Тешко је јасно чути друге када сте у аутомобилу или користите јавни превоз
  • Људи који вас добро познају примећују да вам се слух погоршао.

У наставку смо описали 5 природних начина за одржавање доброг слуха!

5 лаких корака за очување доброг слуха

очување доброг слуха

Већина људи широм света може слободно да користи својих 5 основних чула. То су слух, мирис, вид, укус и додир. Наравно, има и оних који пате од урођених или стечених хроничних болести и стања која ометају њихово нормално функционисање. Такав може бити делимични губитак способности перцепције и репродукције звука у једном уху. Или далековидост, астигматизам и миопија, као сметње вида. Свака стална препрека нашим чулима смањује квалитет живота који водимо. И чини да се осећамо мање испуњено.

Према СЗО (Светска здравствена организација), 1 од 5, или 5,5% свих одраслих, пати од неког облика губитка слуха. Од тога, оних између 18-35 година је више од милијарду. Ово резултира годишњим трошковима здравствене заштите од 980 милиона долара.

Нажалост, врло ретко се питамо да ли је све у реду са нашом способношћу да чујемо. Тек када почнемо да губимо слух или добијемо зујање у ушима (тинитус), одлучујемо се да посетимо специјалисте за ухо-нос-грло. И то чини превентивне мере неефикасним.

Шта могу да урадим да бих одржао добар слух? Како правилно спречити глувоћу? Да ли треба редовно да чистим ушни восак раствором? Морам ли да пазим којим децибелима се излажем?

нижим вредностима

У наставку смо одабрали 5 једноставних корака за одржавање доброг слуха које свако може да прати!

  1. Користите чепове за уши и друге контроле децибела када сте у бучном окружењу! Већина таквих производа је направљена од пене или гуме, добро улази у ушни канал. Они могу смањити буку за 15 до 30 децибела. Равномерно смањују ниво буке на свим фреквенцијама. Корисно за људе који се баве музиком или раде у грађевинарству.
  2. Слушајте радио, телевизију и музику на нижим вредностима. Можете прилично смањити јачину звука уређаја око вас. Ово ће помоћи у заштити здравља вашег слуха.
  3. Ограничите пушење и унос алкохола. Можда звучи чудно да ове две опаке навике утичу на вашу способност да нормално репродукујете и перципирате звукове. Али ово је научна чињеница! Студије јасно показују да је дим цигарете, било да се узима пасивно или активно, штетан за слух. Исто важи и за употребу жестоког алкохола, који може створити токсично окружење у уху.
  4. Редовно вежбајте и смањите стрес. Редовно вежбање јача циркулацију крви и ради на правилном снабдевању ушију крвљу. Ментална напетост и стрес заустављају проток крви. Живите мирније и редовно вежбајте да бисте спречили губитак или губитак слуха.
  5. Једите више хране богате витаминима и минералима! Да ли сте знали да су неки витамини, као што је Б12, витални за добар слух? Исто важи и за минерале као што су калијум и магнезијум. Такође се показало да је анемија због недостатка гвожђа повезана са смањеном способношћу реплицирања звука.

#1. Редовно чистите ушно блато!

Такође познат под медицинским термином церумен, ушна восак је природни одбрамбени механизам. Штити унутрашњост уха од страних честица, бактерија и инфекција. Излучују га посебне жлезде које се налазе у вашем спољашњем уху и варирају у боји и текстури од сваке од њих.

Иако је мала количина ушног воска корисна, акумулација вишка може изазвати благи губитак слуха и нелагодност. Ако сумњате да имате блокаду, посетите лекара за ухо-нос-грло. Никада не покушавајте да је уклоните сами. Ризикујете да га гурнете у уво и оштетите деликатну слузницу ушног канала или бубне опне. Такође можете успешно очистити уши са Hear Complex органским капсулама.

чистите ушно блато

#2. Нагласите витамине и минерале!

Неколико витамина и минерала је повезано са побољшањем функције уха и слуха. Међу њима, фолна киселина је на првом месту. Промовише правилну циркулацију крви у ушима, као и производњу енергије у ћелијама. Магнезијум је такође важан. Подржава здраву нервну функцију у слушном систему и ради на спречавању оштећења унутрашње облоге артерија.

Цинк штити ћелије косе у ушима, које су одговорне за емитовање вибрација које шаљу електричне сигнале у мозак. Такође подржава имуни систем тела делујући против инфекција уха. Витамини Б нуде многе потенцијалне предности за очување слуха, укључујући регулисање нивоа течности и оптимизацију употребе кисеоника. Сви су садржани у потпуно природном комплексу Relaton кристално чистих слушних капсула.

#3. Редуце Цигареттес!

Истраживања показују да пушење повећава ризик од раног губитка слуха чак 2 пута. Слух и слух су озбиљно оштећени дејством никотина и угљен-моноксида. Пушење такође иритира слузокожу средњег ува и ремети нормалну функцију Еустахијеве тубе. Показало се да никотин изазива тинитус (тинитус). Неки стручњаци верују да може да омета неуротрансмитере који преносе поруке од слушног нерва до мозга. Заштитите свој добар слух са Earoptim Patches.

#4. Урадите редовну гимнастику за уши!

гимнастику за уши

Уши идентификују, али мозак их тумачи. Вежбе које јачају вештине разумевања слуха вашег мозга могу вам помоћи да постанете бољи слушалац. Нека врста гимнастике за уши се може урадити прилично лако. Идите у шетњу шумом, плажом или у сличном окружењу уз мало вештачке буке. Усредсредите се на околину и снимите све што чујете, од цвркута птица до налета ветра. Понављајте ову вежбу неколико дана заредом да бисте се лакше прилагодили буци која вас окружује.

Можете пробати нешто друго. Нека пријатељ чита наглас из књиге или часописа о непознатој теми. После сваке реченице покушајте да поновите тачно оно што је рекао. Када успете да поновите реченице од речи до речи, покушајте поново да вежбате са укљученим телевизором или у бучном ресторану. Наравно, не морате да се мучите са гимнастиком слуха. Исте резултате можете лако постићи са Ottomax+ био-капсулама.

#5. Медитирајте дубоко и редовно!

Све више људи се окреће медитацији како би побољшали здравље слуха. То је зато што опуштање и дубоко дисање повећавају проток крви у мозгу. Што вам може помоћи да се боље прилагодите звуковима који вам углавном измичу пажњи. Иако је то ментална вежба, а не физичка активност, медитација може бити корисна за оне који желе да чују јасније. Међутим, ако немате довољно времена за то, увек се можете ослонити на Hear Complex био-капсуле.

Звук живота доноси радост и мир!

жена, уши, слух

Свако дете и одрасли уживају у песми птица рано ујутру. Исто важи и за разговоре који се воде у бучном и веселом друштву. Да бисте могли да уживате у њима, морате учинити све да одржите добар слух. Не дозволите да вам га било шта одузме!

Ката Становчић