Гљивице на стопалима и алтернативни начини за њихово уклањање

Време читања: 5 min

природне методе за борбу против гљивичних инфекција

Са почетком врућине и лета, постоје ризици од нових козметичких невоља. Једна од њих су гљивичне инфекције стопала. Читаоцима је вероватно познато да се онихомикоза најчешће јавља када се лети редовно носе затворене и непроветрене ципеле. Али то није једини разлог. Посете плажама и базенима, где хигијена није увек у потпуности контролисана, је још један чест узрок гљивица. Пракса ношења страних папуча или папуча када смо пријатељи такође ствара предуслове за развој квасаца микотичних бактерија. Много се расправља о томе да ли су микозе озбиљан здравствени проблем.

Када су у раној фази, тешко их је идентификовати. Поред тога, они немају изузетно негативан утицај на људско тело. Међутим, ако им дозволимо да дођу у било коју од својих екстремнијих фаза, они буквално могу уништити наш имунитет. Тако постајемо подложни великом броју болести. И постепено нам нарушавају здравље. Постоји и реална опасност да изгубимо нокатну плочу. А кожа око њега треба да постане груба, као да цео живот радимо тешке физичке послове у пољу. Детоксикација тела и коже, као и поступци за потпуно чишћење организма и јетре од токсина су више него важни. Морамо учинити све што је могуће и фокусирати се на храну која зауставља развој гљивичних инфекција. Постоје и природни препарати који се могу користити у ове сврхе. Mikoherb крема се лако наноси за чишћење дермиса стопала. Mikoherb крема нуди брзо и ефикасно лечење гљивица и непријатних мириса захваљујући својој природној формули.

Садржај

Шта су гљивице на стопалима?

Гљивице на ногама - зашто се појављују

Гљивице на стопалима (према медицинском термину – онихомикоза) изазивају микроорганизми који утичу на горњи слој коже. Расту на влажним, топлим и непроветреним местима. Најчешће погађају ножне прсте и простор који заузима епидермално ткиво између њих. Гљивица може изазвати љуштење коже, свраб, пуцање, праћено болом и непријатним мирисом.

Када и зашто се јављају гљивице и онихомикоза?

Гљивице на стопалима могу бити горући проблем за људе свих узраста. Њихов изглед се може повезати са неколико кључних разлога. Најпопуларнији од њих укључују:

  • Ношење ципела без вентилације и паре – Стварају потпуно повољно окружење за појаву гљивица, посебно између прстију. Микотични микроорганизми су ту у свом савршеном окружењу за развој – влажном и топлом месту. Врућина и прекомерно знојење током летњих месеци још више погодују њиховом развоју. Недостатак хигијене, свакодневно ношење истих чарапа и ципела такође би довело до гљивица на стопалима.
  • Коришћење нехигијенских и лоше очишћених просторија – Ово се односи на јавна места као што су базени, плаже или купатила у теретани. Са почетком летњих месеци, наше посете оваквим местима постају све чешће. А са њима се повећава шанса да се заразите гљивичним бактеријама. Могу се ширити од особе до особе. Важно је избегавати ходање боси на таквим местима јер то повећава ризик.
  • Узимање антибиотика – њихово узимање слаби имуни систем и то нас чини веома подложним гљивичним инфекцијама. Због тога је кључно хранити тело пробиотицима чим се заврши лечење антибиотицима. Тако ће тело моћи да добије неопходне супстанце изгубљене током лечења.
  • Ношење страних ципела – Ношење стране ципела може пренети гљивицу са особе на особу. Због тога је препоручљиво избегавати „размену” ципела са пријатељима или рођацима ради превенције. Исто важи и за пешкире, пешкире или чарапе које користе други људи. Детерџенти нису увек довољно снажни да их уклоне.

Како можемо спречити гљивичне и микотичне микроорганизме?

микотичне микроорганизме

У данашње време постоји много начина да се избегне појава гљивица на кожи стопала и руку. Први је да носите одговарајућу вентилисану обућу и изградите хигијенске навике које елиминишу услове за развој њиховог квасца. Међутим, ништа не гарантује да се неће појавити. У таквим случајевима можемо користити и биокозметичке производе са природним саставом и својствима. Њихова главна сврха је да негативно утичу на споре онихомикозе.

Поред горе наведених пракси, постоји неколико алтернативних метода. Сваки од њих може допринети чишћењу и сушењу дермиса који је претрпео гљивичну инфекцију. Користите их да утичете на пХ нивое епидермиса, елиминишући услове за стварање колонија гљивица на стопалима:

1. Раствор есенцијалног уља чајевца – нежно чишћење од гљивица!

 уља чајевца

Дрво чаја је познато по својим антифунгалним и антибактеријским својствима. Ову методу можете користити додавањем неколико капи његовог есенцијалног уља у посуду (посуду или шољу). Можете лако додати кокосово или маслиново уље. Затим узмите смешу и умасирајте спорим, кружним покретима проблематична подручја стопала.

2. Јабуково сирће – Чишћење држи гљивице даље од мене сваки дан!

Јабуково сирће

Висока киселост јабуковог сирћета помаже у уклањању гљивица, њихових спора и сродних бактерија. Препоручује се мешање 125 мл. јабуковог сирћета, 1,5 литара топле воде и 7) (75 г) соде бикарбоне у посуди. Затим можете уронити и држати стопала у њему око 30 минута. Исперите стопала и осушите их меким пешкиром. Поновите поступак 2 (два) пута дневно – ујутру и увече. Такође можете у почетку потопити ноге у јабуково сирће 15 минута. Ово ће их очистити и освежити. И тек онда додајте соду бикарбону и топлу воду и седите још 20 минута.

3. Бели лук – више него корисно и ван кухиње!

Тројке „супер лекова“

Бели лук се дуго користио као метод народне медицине за ублажавање разних тегоба. Верује се да је изузетно користан у борби против штетних бактерија, микроорганизама и гљивица. То је део такозване Тројке „супер лекова“. Садржи састојак ајоен, за који се верује да помаже у борби против гљивичних штеточина и уклања их.

Ово можете испробати код куће тако што ћете згњечити 3-4 чена белог лука и додати их у посуду топле воде. Топите ноге 30 минута 2 пута дневно. Важно је имати на уму мирис белог лука. Након поступка, употребите лосион или други метод да угасите јаку и зачињену арому.

4. Јод – мала количина за блаже случајеве гљивица на стопалима!

Лечење јодом се препоручује само када је гљивица у повоју. Може се применити изузетно лако – само нанесите јодну тинктуру на оболела места 2 (два) пута дневно. Ако не успе да очисти квасац и споре гљивичних организама са коже гљивице, погледајте неки од других предлога. Пошто је онихомикоза веома заразна, обавезно посетите дерматолога.

5. Маслиново уље и лимунов сок – одличан прелив за салату и метода против гљивица!

Маслиново уље и лимунов сок

Помешајте у чинији једнаке количине маслиновог уља и свеже цеђеног сока од лимуна. Помешајте их и затим помоћу течности намажите проблематична места на кожи. По жељи можете додати и мало тимијана. Верује се да помаже против иритација коже и инфекција.

6. Сода бикарбона (натријум бикарбонат) – одлична средства за чишћење гљивица!

натријум бикарбонат

Обична сода бикарбона је производ којег свако домаћинство има у изобиљу. Верује се да натријум бикарбонат има својства уклањања гљивица са коже руку и стопала. Да бисте испробали овај метод, растворите отприлике пола шоље соде у посуди топле воде. Потопите ноге 15-20 минута. Када будете спремни, можете да осушите стопала, али их никада не исперите. Пустите да се средство за чишћење у потпуности упије и очисти дермис.

7. Етерично уље лаванде – Мирисна метода за детоксикацију!

Етерично уље лаванде

Лаванда може бити корисна и против гљивица – верује се да има умирујућа својства за дермис. Уље помаже у отклањању непријатног свраба и враћању нормалне текстуре и нивоа влажности коже. Етерично уље наносити 2 (два) пута дневно на проблематична подручја коже.

А ево 10 намирница које заустављају развој гљивичне инфекције

Без гљивица – Побринимо се природно за нашу хигијену и лепоту!

хигијену и лепоту

Природна, али свакодневна брига о себи може нам помоћи да спречимо многе нежељене проблеме са кожом. Свакодневна лична хигијена са правим биокозметичким производима са природним екстрактима такође помаже. Здрава и уравнотежена исхрана, правилна детоксикација и редовно вежбање додатно би унапредили добробит духа у нашем телу.

Бонус савет – Аспирин за кућну козметику и против гљивица на стопалима

А ако се деси да нам на дермис стопала дођу непријатне гљивице и паразити, треба да знамо једну ствар. Увек се можемо обратити органском средству за чишћење епидерме. Пример за то је крема за дезинфекцију и влажење микотичне коже Mikoherb. Укључује екстракт клотримазола и мед.

Ката Становчић